Microchip PIC16F628-20/SS, 8 bit PIC, PIC16F62X Microcontroller, 20 MHz, 3.5kB FLASH, 20-Pin SSOP
RS kataloški broj:: 467-1319robna marka: MicrochipProizvođački broj:: PIC16F628-20/SS
brand-logo
Prikaži sve u Microcontrollers
Tehnička dokumentacija
Tehnički podaci
Proizvođač
Microchip
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F62X
Package Type
SSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART
Program Memory Size
3.5kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
224bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
16
Minimum Operating Temperature
0°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
1.83mm
Length
7.34mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
3V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
0 bit
Program Memory Type
FLASH
Detalji o proizvodu
PIC16F627/628 8-Bit Flash Microcontrollers
Kliknite ovdje kako biste saznali više
Prikaži sve u Microcontrollers
Informacije o stanju skladišta trenutno nisu dostupne.
Odaberite vrstu pakiranja
Odaberite vrstu pakiranja
količinajedinična cijena
Proizvođač
Microchip
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F62X
Package Type
SSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART
Program Memory Size
3.5kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
224bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
16
Minimum Operating Temperature
0°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
1.83mm
Length
7.34mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
3V