XP Power Switching Power Supply, ECE40US12 12V dc, 3.33A, 40 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
Prikaži sve u Switching Power Supplies
Tehnička dokumentacija
Tehnički podaci
Proizvođač
XP Power
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
40W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
3.33A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
27.9mm
Length
78.7mm
Weight
150g
Standards/Approvals
Width
38.1mm
Efficiency
84%
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
3.33A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Zemlja podrijetla
China
Detalji o proizvodu
XP Power - ECE Series of 20/40 W AC-DC Power Supplies
The ECE series from XP Power offers an excellent range of 20 W to 40 W, PCB and chassis mount power supplies. These highly reliable encapsulated power supplies have single output voltages from 3.3 V to 48 V and feature an ultra-compact construction. The range also attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 86%.
XP Power
Informacije o stanju skladišta trenutno nisu dostupne.
Proizvođač
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
40W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
3.33A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
27.9mm
Length
78.7mm
Weight
150g
Standards/Approvals
Width
38.1mm
Efficiency
84%
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
3.33A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Zemlja podrijetla
China
Detalji o proizvodu